Koszyk 0,00 0

Zwrot towaru – nowe przepisy o prawach konsumenta

25-10-2020

 

Święta już za nami, na aukcjach internetowych zaczynają pojawiać się, jak grzyby po deszczu, przedmioty będące nietrafionymi prezentami.

Prawie 4 na 10 Polaków otrzymało prezent, który nie do końca im odpowiada. Jeżeli zakupu dokonaliśmy przez internet mamy możliwość jego zwrotu. 

Pod pewnymi warunkami…

Od dnia 25 grudnia 2014 r. obowiązuje nowa ustawa o prawach konsumenta.

Na wstępie należy wyjaśnić kim jest Konsument.        
Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową (art. 22.1 kc). Najprościej mówiąc, dokonujemy zakupu jako „osoba prywatna” a nie jako przedsiębiorca.

Główną zmianą wprowadzoną w nowej ustawie, jest wydłużenie terminu do odstąpienia od umowy bez podawania przyczyny z 10 do 14 dni kalendarzowych. Jeżeli z powyższego uprawnienia skorzystasz, umowę uważa się za niezawartą i obie strony mają obowiązek wzajemnego rozliczenia się.

WAŻNE! Przedsiębiorca nie może uregulować kwestii związanych z odstąpieniem od umowy w sposób mniej dla Ciebie korzystny, niż to wynika z przepisów prawa, a więc oże ten termin wydłużyć, ale nie skrócić

Jak prawidłowo obliczyć termin , od którego należy liczyć dzień pozwalający na odstąpienie od umowy:

■ W przypadku umowy sprzedaży pojedynczego towaru termin liczy się

od następnego dnia po tym, w którym otrzymałeś produkt.

■ W przypadku umowy sprzedaży kilku towarów dostarczanych osobno, partiami

lub w częściach termin liczy się od następnego dnia po tym, w którym otrzymałeś

ostatnią rzecz, partię lub część.

■ W przypadku umowy polegającej na regularnym dostarczaniu towarów przez

określony czas termin liczy się od następnego dnia po tym, w którym otrzymałeś

pierwszą z zamówionych rzeczy.

■ W przypadku pozostałych umów (np. na wykonanie usługi) termin liczy się

od następnego dnia po tym, w którym zawarłeś umowę.

 

WAŻNE! Aby odstąpienie od umowy było skuteczne, musisz wysłać oświadczenie przed upływem 14 dni od otrzymania towaru czy zawarcia umowy. Nie ma tu znaczenia, że przedsiębiorca otrzyma je po upływie tego terminu.

 

Następnie masz 14 dni na odesłanie towaru a przedsiębiorca musi  nie później niż w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia otrzymania oświadczenia – zwrócić wszystkie dokonane przez Ciebie płatności, w tym również koszty dostarczenia Ci towaru.

WAŻNE! Przedsiębiorca może powstrzymać się od zwrotu płatności do momentu, gdy otrzyma od Ciebie zwracany produkt lub dowód jego odesłania.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl/

 

Powrót

Jak nadać Paczkę w RUCHu?

30.03.2024
Chcesz wysłać paczkę w sposób szybki i wygodny? Sprawdź jak skorzystać z usługi Paczka w RUCHu! Znajdź najbliższy kiosk i nadaj przesyłkę ✅ ...
CZYTAJ

Jak zaadresować paczkę

29.03.2024
Dowiedz się, jak prawidłowe dane adresata wpływają na szybkość i skuteczność dostawy przesyłek kurierskich. Kluczowe wskazówki i porady. ...
CZYTAJ

Jak nadać Orlen Paczkę

29.03.2024
Instrukcja krok po kroku, jak nadać Orlen Paczkę. Przewodnik, jak szybko i łatwo nadać paczkę w usłudze Orlen Paczka. ...
CZYTAJ
Archiwum